Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

BE do t’i rishtyrtojë raportet me Egjiptin

Prizren Post | 14:50 - 18.08.2013

Bruksel, 18 gusht – Bashkimi Evropian planifikon t’i rishqyrtoj marrëdhëniet e veta me Egjiptin, derisa dhuna në këtë vend po vazhdon.Në deklaratën e publikuar sot nga zyrtarët e lartë, presidenti i Bashkimit Evropian, Herman Van Rompuy, dhe presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, të gjitha palëve në Egjipt u bëhet thirrje që të përmbahen nga dhuna, transmeton REL.

Në këtë deklaratë, mëtutje theksohet se Bashkimi Evropian “në mënyrë urgjente do t’i rishqyrtoj” marrëdhëniet e veta me Egjiptitn, gjatë disa ditëve dhe do të miratoj “masa që synojnë” parandalimin e dhunës më mëtejshme. Zhurnal


Arivisti Company