BE nga sot fillon vaksinimin kundër COVID-19


E diel, 27 Dhjetor 2020

BRUKSEL – “Sot, ne fillojmë të kthejmë faqen në një vit të vështirë. Vaksina # COVID19 është shpërndarë në të gjitha vendet e BE-së. Vaksinimi do të fillojë nesër në të gjithë BE-në. Ditët e #Vaksinimit janë një moment prekës i unitetit. Vaksinimi është rruga e qëndrueshme për të dalë nga pandemia”, ka shkruar Von Der Leyen në Twitter.

Vaksina Pfizer/BioNtech, e cila jepet në dy doza, u miratua nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) në 21 dhjetor.

BE ka siguruar deri në 300 milionë doza përmes një Marrëveshje Blerjeje Advance dhe pret që 200 milionë dozat e para të jenë kryer dorëzuar në shtator 2021.

Por gjithashtu ka arritur marrëveshje të ngjashme me kompani të tjera farmaceutike duke përfshirë Sanofi-GlaxoSmithKline, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV, CureVac dhe Moderna.

Këto kontrata nënkuptojnë se BE “ka siguruar doza të mjaftueshme të vaksinave për të gjithë popullsinë tonë prej 450 milionë njerëz”, tha von der Leyen në videon e saj.

EMA pritet të vendosë nëse do të miratojë vaksinën Moderna më 6 janar, shkruan KlanKosova.

Etiketa: , , , ,
Të fundit