Diaz dominon në derbin e mbushur me debate

E shtunë, 21 Tetor 2023

Kolumbiani ishte dominues gjatë gjithë kohës, duke tërhequr Ashley Young në dy kartonë të verdhë dhe më pas fitoi penalltinë nga e cila Reds e thyen bllokimin.

Liverpool u zhvendos në krye të tabelës së Premierligës, të paktën për disa orë, pasi një dopietë nga Mohamed Salah siguroi një fitore të vështirë 2-0 ndaj Evertonit në atë që ishte një derbi kontrovers Merseyside në Anfield të shtunën.

Mbrojtësi i Toffees, Ashley Young u përjashtua me karton të kuq në minutën e 37-të, pasi bëri një goditje të pamatur me rrëshqitje ndaj Luis Diaz dhe mori një karton të dytë të verdhë, pasi më parë kishte shkelur kolumbianin për kartonin e tij të parë. Ibrahima Konate, megjithatë, ishte me fat që nuk iu dha vetë një karton i kuq për dy shkelje shumë të ngjashme në pjesën e dytë, të cilat duhej të kishin barazuar skuadrat, por qendërmbrojtësi i Reds disi shpëtoi.

Liverpool-it iu dha një penallti menjëherë më pas, pasi Michael Keane u ndëshkua për një harkim të Diazit me dorë, dhe Salah u ngrit dhe qëlloi përtej Jordan Pickford. Ndërsa Everton u përpoq të dilte përpara dhe të shpëtonte diçka nga ndeshja, Liverpool u shkëput, me Darwin Nunez që luante në krah me Salah për të shënuar golin e dytë të Reds në kohën e ndërprerjes.