Fabregas parashikon gjëra ‘vërtet emocionuese’ për Topçinjtë


E mërkurë, 3 Gusht 2022

Ish-mesfushori i Barcelonës dhe Spanjës beson se klubi i tij i vjetër në Premier League po shkon në drejtimin e duhur nën drejtimin e trajnerit aktual.

Cesc Fabregas beson se Arsenali po shënon të gjitha kutitë e duhura në afatin kalimtar të verës dhe Topçinjtë duhet të jenë të emocionuar për perspektivat e tyre në sezonin 2022-23 të Premier League.

Spanjolli i është bashkuar ekipit të Serisë B, Como, në një transferim të lirë dhe tani do të vazhdojë karrierën e tij në Itali në një marrëveshje që e sheh atë gjithashtu të bëhet aksioner i klubit.

Megjithatë, ish-lojtari i Arsenalit i pëlqen ende të mbajë shënime për klubin londinez dhe vlerësoi punën e bërë nga menaxheri Mikel Arteta dhe drejtori teknik Edu në tregun e transferimeve.

Arsenali ka bërë pesë nënshkrime duke përfshirë Gabriel Jesus dhe Oleksandr Zinchenko nga Manchester City. Ata gjithashtu kanë marrë Fabio Vieira nga Porto dhe sensacionin adoleshent Marquinhos nga Sao Paulo, së bashku me portierin Matt Turner nga New England. Ata janë ende në kërkim të përforcimeve në mesfushë për të shtuar më tej çelikun në skuadër.

Duke folur për Sky Sports, Fabregas lavdëroi trajnerin e Arsenalit dhe tha: “Unë mendoj se Mikel po bën një punë fantastike dhe unë mendoj se Edu po bën një punë fantastike.

“Jo vetëm për atë që po bëjnë, sepse kur flasim për njerëzit e futbollit, Edu është një futbollist dhe ai ka pasur durimin dhe ai e di saktësisht se çfarë duhet ndonjëherë për të ndërtuar një projekt. Nuk mund ta bësh atë brenda një ose dy ditësh.

“Tregu nuk të lejon të marrësh lojtarin e duhur, ndonjëherë je shumë i ri për të konkurruar siç ndodhi në Arsenal gjatë një apo dy viteve, por unë mendoj se ata janë të pjekur, lojtarët më të rinj nuk janë më aq të rinj”.

35-vjeçari beson se nënshkrimet e reja do të bëjnë më të mirën për Arsenalin, gjë që do t’i ndihmojë ata të arrijnë lartësi të reja në sezonin 2022-23.

“Unë shoh një fazë tjetër, ata e përforcuan mirë ekipin në disa fusha që ata po luftonin dhe me të vërtetë po e pres me padurim sezonin sepse është vërtet emocionues”, u shpreh Fabregas.

Etiketa: , ,
Të fundit