Guardiola: Rezultati i Champions League “nuk do të ndryshojë jetën time”


E premte, 30 Gusht 2019

Pep Guardiola nuk do ta gjykojë sezonin e Manchester City-it bazuar vetëm në Ligën e Kampionëve edhe nëse të tjerët po i thonë që ta bëjë atë.

Manchester City “ëndërron” të fitojë Ligën e Kampionëve, por Pep Guardiola nuk do të lejojë që suksesi ose dështimi të bëhen një obsesion.

Pritjet në Europë janë rritur edhe më shumë për City-n pas një titulli të dytë të njëpasnjëshëm të Premier League.

Një humbje agonuese çerekfinale ndaj Tottenham-it përfundoi mandatin e tyre të fundit dhe detyroi një veshje mbizotëruese vendase të shikonte nga larg, ndërsa Liverpool vazhdoi të ngrejë trofeun në një finale krejt angleze.

Rezultati më i mirë i Ligës së Kampionëve të City-t, një shtytje gjysmëfinale në 2015-16, u arrit nën Manuel Pellegrini por pasardhësi i tij, një fitues dy herë i garës me Barcelonën ​​nuk do të harxhohet nga ideja për të bërë histori.

“Është e rëndësishme, unë e di se është e rëndësishme, por nëse nuk ndodh, do të jetë gjithashtu e rëndësishme,” tha Guardiola.

“Do të jem i njëjti njeri, do të zgjohem në mëngjes, do të punoj shumë, do të shkoj të fle sa më shpejt të jetë e mundur, të ha mirë dhe të kujdesem për veten time sa më shumë që të jetë e mundur, do dua njerëzit që i dua.”

“Nuk do të ndryshojë jetën time.”

“Unë do të bëj çmos, por kur ju them faleminderit të gjithëve për kohën time këtu nuk do të ndryshoj mendimin tim për këtë titull ose pa ndonjë titull.”

Ai shtoi: “Ditën kur arrita [në City] në sezonin e parë, njerëzit thanë se duhet të fitosh Ligën e Kampionëve sepse Manuel dhe [Roberto] Mancini fituan Premier League.

“Ata thonë se ju duhet të keni. Në rregull, unë duhet të provoj. E di arsyen pse do të gjykohemi”.

City ka dalë nga shorti së bashku me Shakhtar Donetsk, Atalanta dhe Dinamo Zagreb për këtë fazë grupi të këtij sezoni.

Guardiola paralajmëroi që edhe një gabim i vogël mund të ishte zhveshja e klubit, ëndrrat e tyre u prishën në prill nga një pozicion jashtë loje e ndezur nga VAR.

“Ka ekipe të jashtëzakonshme në Europë, aq të fortë sa jemi ne”, tha ai.

“Një inç, një vendim, një performancë e keqe, një gabim dhe ju jeni jashtë. Ne folëm shumë herë për këtë.”

“Ne do të provojmë. Sigurisht që duam ta fitojmë. Ne e ëndërrojmë atë, ne punojmë për të, por njësoj siç punojmë përsëri për Premier League.”

Etiketa: , , ,
Të fundit