Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Jep dorëheqje kryeministri i Islandës

Prizren Post | 18:52 - 05.04.2016

Rejkjavik – Kryeministri i Islandës, Sigmunder David Gunlauggson, ka dhënë dorëheqje dy ditë pasi u zbulua se ishte i përfshirë në skandalin e taksave “Panama Papers”.

Sigmunder David Gunlauggson, disa orë më parë i kishte kërkuar presidentit të këtij vendi Olafur Ragnar Grimsson të shpërndajë qeverinë dhe të thërrasë për zgjedhje të parakohshme, transmeton Telegrafi.

Por presidenti i është përgjigjur, duke i thënë se paraprakisht dëshiron të konsultohet me liderët e partive tjera para se të marrë vendimin.

E gjithë kjo situatë e pakëndshme u krijua, kur mijëra islandezë filluan të protestojnë dje para parlamentit, duke i bërë thirrje Gunlaugsson të japë dorëheqje.


Etiketa:
Arivisti Company