Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Katër kushtet qesharake të Listës Srpska

Prizren Post | 03:15 - 09.12.2014

Prishtinë – Pos problemeve që po kanë dy partitë kryesore me emrat e ministrave, arsyeja kryesore se përse u shty për nesër seanca konstituive ka të bëjë me kërkesat e Listës Srpska.

Siç merret vesh katër janë kushtet kryesore që Lista Srpska ia ka vënë koalicionit si kusht për t’u kthyer në Kuvend dhe për t’u bërë pjesë e qeverisë, e ato kushte janë:

1. Emërimi i nënkryetarit të AKI,
2. Zëvendëskomandanti i FSK,
3. Ndalja e privatizimeve në komunat me shumicë serbe,
4. Krijimi dhe funksionalizimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Gazeta Blic merr vesh se kryeministri serb, Aleksander Vuçiç u ka kërkuar deputetëve serb që të mos marrin pjesë në seancë pa u plotësuar kushtet e tyre./GazetaBlic/


Etiketa:
Arivisti Company