Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Kina shpërblen spiunuesit e muslimanëve

Prizren Post | 13:13 - 27.04.2014

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pekin, 25 prill – Autoritetet në Kinë janë duke ofruar shpërblime në të holla për çdo informatë apo spiunazh për muslimanët ujgur që jetojnë në Turkestanin Lindor ( provincën Xinjiang).

Shpërblimet janë pjesë e një fushate të gjoja se “stabilitetit social” në rajonin e trazuar, ku qeveria po godet dhunshëm muslimanët ujgur të cilët duan të krijojnë një republikë autonome të tyren.

Informacioni i verifikuar në lidhje me shkeljet e tilla si “aktivitete trajnuese të terrorizmit ” dhe sjellje “separatiste” mund ta shpërblej informatorin me 50.000 juan (8,000 dollare).

Nuk është hera e parë që autoritetet kanë në shënjestër muslimanët ujgur.

Shumë ujgurë ankohen për kontrollet kineze, që ndalojnë kulturën dhe fenë e tyre, ndërsa janë evidente përplasjet sporadike midis tyre dhe kolonëve Han. Vetëm vitin e kaluar pati më shumë se 100 të vdekur./zhurnal/


Etiketa:

Bëni një koment