Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Kryeministri japonez po përgatitet për takim me Kim Jong Un

Prizren Post | 18:51 - 16.06.2018

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Tokio – Kryeministri japonez, Shinzo Abe i kërkoi sot drejtuesit koreano-verior, Kim Jong Un të kapërcenin së bashku mosbesimin e ndërsjellë dhe konfirmoi se po bëheshin përpjekje në kuadër të zhvillimin të një samiti.

Në një intervistë televizive, Abe theksoi se qeveria e tij kishte kontaktuar me palën koreano-veriore nëpërmjet mjeteve të ndryshme për të realizuar një takim me Kim.

Gjatë një samiti historik të martën në Singapor me presidentin amerikan, Donald Trump, Kim ishte treguar i gatshëm, sipas medias japoneze, të takohej me Aben.

“Gjatë samitit, Kim i ka thënë presidentit amerikan, Donald Trump se mund të takohej me kryeministrin japonez, Shinzo Abe”, njoftoi e përditshmja Sankei.

Japonia, e përjashtuar nga balloja diplomatike e muajve të fundit, kërkon të negociojë me Phenianin për çështjen e shtetasve japonezë të rrëmbyer nga agjentët koreano-veriorë në vitet 1970 dhe 1980 për të trajnuar spiunët, çështje që mbetet prioritet.


Etiketa:

Bëni një koment