Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Makarona të mbushura me salsiçe dhe perime

Prizren Post | 10:30 - 06.05.2016

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Përbërësit:

Makarona për t’u mbushur

Salsiçe

Salcë beshamel

Kunguj

Karotë

Selino

Qepë

Majdanoz

Kripë

Piper

Vaj ulliri

Përgatitja:

Pastrojmë dhe presim imët qepën, karotën dhe selinonë.

I kaurdisim të tria bashkë në pak vaj ulliri duke shtuar pak kripë. Grijmë kungullin dhe e lëmë mënjanë.

Pasi masa e qepës të jetë thuajse gati, shtojmë salsiçet e prera hollë dhe kungullin. Në fund i shtojmë erëzat.

Ndërkaq, vëmë të ziejnë makaronat por jo të bëjnë zierje të plotë. i kullojmë, i shtrojmë në një tavë dhe mbushim secilën me masën që përgatitëm.

I hedhim sipër salcën beshamel dhe i fusim në furrën e ngrohur më parë për rreth 30 minuta.


Bëni një koment