Ministri i Punëve të Jashtme të Finlandës viziton Kosovën


E mërkurë, 11 Tetor 2017

Ministri i Punëve të Jashtme të Finlandës, Timo Soini, sot vjen për vizitë dyditëshe në Kosovë.

Gjatë vizitës në Kosovë, Soini do ta takojë presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçin, kryeministrin Ramush Haradinajn, ministrin e Punëve të Jashtme, Behgjet Pacollin dhe të tjerë.

“Temë e diskutimeve do të jenë marrëdhëniet bilaterale të Kosovës dhe Finlandës si dhe e ardhmja evropiane e Kosovës. Përveç kësaj, Ministri Soini do ta mbajë fjalën hyrëse me rastin e hapjes së projektit të binjakëzimit të Bashkimit Evropian, të udhëhequr nga Finlanda, në forcimin e shërbimit korrektues dhe sprovues në Kosovë”, thuhet në njoftimin e Ambasadës së Finlandës.

Vizita në Kosovë është pjesë e turit në Ballkanin Perëndimor, ku ndër të tjera ai do ta vizitojë edhe Maqedoninë dhe Serbinë.

Etiketa: , , ,
Të fundit