Qofte të shijshme, që ua shtojnë oreksin!


E shtunë, 27 Gusht 2022

Bëhen thjesht sipas një recete turke, me shije të parezistueshme

Përbërësit:

– 1 kg mish i bluar,
– 1 lugë e vogël piper,
– 1 lugë e vogël spec të bluar,
– 1 lugë e vogël piper jodjegës,
– 1 lugë e vogël kumin,
– 1 lugë e vogël koriandër,
– 1 lugë qepe të bluar në rende,
– ½ filxhan majdanoz,
– 1 qepë.

Përgatitja:

Pritni qepën dhe futeni në ujë.

Në mishin e bluar shtoni erëzat, hudhrën, majdanozin dhe përzieni mirë.

Kullojeni qepën dhe shtojeni në tretjen me mish.

Bashkoni mirë dhe me dorë formoni topa të vegjël, pastaj sheshoni mirë.

Fërgoni në vaj të nxehur.

Etiketa: , ,