Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Turqi, kryeministri Yildirim takohet me liderët partive opozitare

Prizren Post | 11:04 - 22.08.2016

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Ankara – Tentativa e dështuar për grusht shteti e organizatës terroriste FETO, lufta kundër terrorizmit, çështja e reformave të kushtetutës së Turqisë, janë disa nga çështjet për të cilat liderët e tre partive do të bisedojnë.

Kryeministri i Republikës së Turqisë, Binali Yıldırım, sot në mëngjes është takuar me liderët e partive opozitare turke, Kemal Kılıçdaroğlu dhe Devlet Bahçeli, raporton Anadolu Agency (AA).

Kryetari i Partisë Popullore Republikane (CHP), Kılıçdaroğlu dhe si dhe kryetari i Partisë së Lëvizjes Nacionaliste (MHP), Bahceli sot në mëngjes arritën në rezidencën e Qeverisë turke ku i priti kryeministri dhe njëherësh edhe kryetar i AK Partisë, Yıldırım.

Takimi mbahet me dyer të mbyllura, ndërsa qëllimi i takimit të kryeministrit dhe liderëve të opozitës është vazhdimi i trendit pozitiv të unitetit dhe bashkëpunimit në zgjidhjen e çështjeve aktuale në Turqi.

Tentativa e dështuar për grusht shteti e organizatës terroriste FETO, lufta kundër terrorizmit, çështja e reformave të kushtetutës së Turqisë, janë disa nga çështjet për të cilat liderët e tre partive do të bisedojnë.


Bëni një koment