Libani miraton planin për reaguar ndaj çdo pasoje nga tensionet kufitare me Izraelin


E premte, 20 Tetor 2023

BEIRUT – Libani miratoi të enjten një plan gjithëpërfshirës për të kundërshtuar pasojat e mundshme në infrastrukturën dhe objektet e tij publike nga përshkallëzimi i tensioneve në kufirin me Izraelin.

Plani u miratua gjatë një seance të kabinetit të kryesuar nga kryeministri në detyrë Najib Mikati, sipas një deklarate të lëshuar nga Kryeministria.

Mikati tha në fjalën e tij gjatë seancës se zhvilloi një takim me Autoritetin Kombëtar të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Krizave për të formuluar hapat praktik që kërkohen për të përballuar atë që mund të ndodhë.

“Ne kemi rënë dakord për një sërë hapash, në bazë të të cilave do të marrim vendimet e duhura”, shtoi ai, pa dhënë detaje të mëtejshme.

“Është e vërtetë që lufta është ende e kufizuar në Rripin e Gazës, por ajo që po ndodh në Libanin jugor dhe rënia e dëshmorëve ditë pas dite janë gjëra që duhet të ndalen… Prandaj, kërkesa jonë e vazhdueshme ka qenë për vëllazërinë dhe vendet mike të ushtrojnë presionin e nevojshëm për të ndalur provokimet dhe agresionet izraelite kundër Libanit”, shtoi ai.

Ministri i Medias Ziad Makari siguroi qytetarët se qeveria po punon për të zhvilluar një plan parandalues në rast lufte.

“Kabineti miratoi planin e Ministrisë së Punëve Publike dhe Transportit dhe Ministrisë së Shëndetësisë në lidhje me menaxhimin e fatkeqësive,” u tha Makari gazetarëve në fund të seancës.

Ministri i Punëve Publike dhe Transportit, Ali Hamiyah, tha: “Ne kemi përgatitur një plan për të qenë plotësisht i përgatitur për sa i përket çështjeve teknike dhe kërkesave financiare që kërkon miratimin e Këshillit të Ministrave”.

“Sot ky plan u miratua nga Këshilli i Ministrave, në mënyrë që Ministria e Punëve Publike të jetë e përgatitur për çdo pasojë apo çështje që mund të kërcënojë infrastrukturën e objekteve të saj të rëndësishme.

“Plani ka të bëjë me urat, rrugët dhe katër portet tregtare — Sidon, Tyre, Beirut dhe Tripoli — dhe Aeroportin Ndërkombëtar Beirut-Rafic Hariri,” shtoi ai.

Tensionet po përshkallëzohen në kufirin izraelito-libanez që nga nisja nga grupi palestinez Hamas i Operacionit Vërshimi i Al-Aksës më 7 tetor dhe sulmet e mëvonshme të Izraelit në Rripin e Gazës.

Shkëmbimet e zjarrit mes Hezbollahut dhe ushtrisë izraelite kanë shkaktuar të vdekur dhe të plagosur nga të dyja palët.

Gazetari i Reuters Issam Abdullah u vra nga bombardimet izraelite dhe gjashtë gazetarë të lidhur me agjencitë ndërkombëtare të lajmeve u plagosën në fillim të këtij muaji.

Etiketa: ,
Të fundit