Numri i të vrarëve në Gaza nga sulmet izraelite është rritur në 8300


E hënë, 30 Tetor 2023

GAZA – Numri i të vrarëve palestinezë nga bombardimet izraelite në Rripin e Gazës është rritur në 8,306, tha të hënën Ministria e Shëndetësisë në enklavën e bllokuar.

“Vrasjet përfshijnë 3,457 fëmijë dhe 2,136 gra, ndërsa më shumë se 21,048 njerëz u plagosën”, tha zëdhënësi i ministrisë Ashraf al-Qudra në një konferencë shtypi në qytetin e Gazës.

Ai tha se 25 spitale u detyruan jashtë shërbimit dhe 25 ambulanca u shënjestruan në sulmet ajrore izraelite në Gaza.

“Okupimi synon të paralizojë shërbimin e ambulancës,” tha zëdhënësi.

Ushtria izraelite ka zgjeruar sulmet e saj ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës, i cili ka qenë nën sulme të pamëshirshme ajrore që nga ofensiva e befasishme e grupit palestinez Hamas më 7 tetor.

Më shumë se 1,538 izraelitë u vranë në sulmin e Hamasit.

Etiketa: ,
Të fundit