Thaçi anulon udhëtimin në Washington


E mërkurë, 24 Qershor 2020

PRISHTINË – I dërguari i posaçëm i SHBA-së, Richard Grenell, ka bërë të ditur presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka anuluar pjesëmarrjen e tij në Washington në takimin me Serbinë, të planifikuar më 27 qershor, pas ngritjes së akuzës nga Specialja.

Grenell përmes një postimi në Tëitter ka bërë publik lajmin për anulimin e takimit, ndërsa në një postim tjetër ka njoftuar se megjithatë takimi do të mbahet, me pjesëmarrjen e kryeministrit Avdullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

“Presidenti i Kosovës sapo na ka informuar se ka anuluar udhëtimin e tij në Uashington, D.C pas njoftimit të bërë nga Zyra e Prokurorëve Speciale. Unë e respektoj vendimin e tij për të mos marrë pjesë në diskutime derisa çështjet ligjore të atyre pretendimeve të zgjidhen”, ka shkruar Grenell.

Etiketa: , , , , ,

Leave a Reply