A janë këto ditët e fundit të Lampardit si Bosi i Chelsea-s?


E diel, 3 Janar 2021

Shefi i të Kaltërve e gjen pozitën e tij në debat pas një serie të tmerrshme të rezultateve që u mbyll nga fitorja e ekipit të Pep Guardiolas 3-1 në Stamford Bridge.

Në fillim të dhjetorit, Chelsea u konsiderua pretendentë realistë për titullin e Premier League pas një fillimi mbresëlënës të sezonit.

Megjithatë, një muaj më vonë, dhe me vetëm një fitore nga gjashtë ndeshjet e tyre të fundit, Chelsea e gjenë veten në pozitë të 8-të në tabelë.

Për çudi, presioni ka filluar të rritet mbi menaxherin Frank Lampard, me të drejtë duke pasur parasysh rezultatet e fundit.

Pas një harxhimi veror prej 220 milion £ (246 milion euro), dështimet e sezonit të kaluar supozohej të zhdukeshin, por pavarësisht disa shenjave të hershme inkurajuese është e vështirë të shihet saktësisht se si dhe ku Blutë janë përmirësuar, veçanërisht kur ata përballen me skuadra që janë po aq të fortë sa Man City.

Tashmë ka pasur zëra në Gjermani që ish-menaxheri i Paris Saint-Germain Thomas Tuchel po konsiderohet si një zëvendësues i mundshëm i Lampard nëse gjërat nuk përmirësohen dhe më shumë emra do të përmenden gjatë javës së ardhshme, shkruan Goal.

Historia gjithashtu na tregon se edhe trajnerët më të mirë të Chelsea-s luftuan për të arritur në sezonin e tyre të tretë.

Kjo histori e kohëve të fundit gjithashtu na informon se kualifikimi për në Champions League shihet si minimumi në Chelsea, dhe arritja e Lampard për ta bërë këtë vitin e kaluar u pa si një sukses mes një ndalimi të transferimit.

Sidoqoftë, ata e gjejnë veten në 26 pikë pas 17 ndeshjeve, që është tre më pak sesa kishin grumbulluar në këtë fazë të sezonit të kaluar.

Etiketa: , ,

Leave a Reply