Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Politika globale gjatë javës: Migracioni, Merkel dhe Turqia

Prizren Post | 06:12 - 18.06.2018

Editorial: Jetmir MALOKU

Javën e politikës globale do ta nisë kancelaria gjermane Angela Merkel me çështjen e migracionit, ndërsa do të ketë disa vizita të nivelit të lartë në Gjermani, do të vazhdojnë diskutimet në Irak që synojnë zgjidhjen e krizës politike të vendit, beteja për Jemenin është e vendosur të vazhdojë, ethet e zgjedhjeve presidenciale në Turqi do shuhen në fundjavë dhe mund të shpallet një pezullim zyrtar i stërvitjeve ushtarake të SHBA-ve dhe Republikës së Koresë.

E hënë

Në Europë të gjithë sytë do të jenë në Gjermani, ku kancelarja Angela Merkel është e angazhuar në një rresht mbi politikën e migrimit me ministrin e brendshëm Horst Seehofer. Partia e Bashkimit Kristian Social të Seehoferit do të takohet për të diskutuar hapat e ardhshëm. Merkel do të takohet gjithashtu me Kryeministrin italian Giuseppe Conte, me emigracionin e lartë në rendin e ditës përpara një samiti kyç të BE në 28-29 qershor. Në Amerikën Latine, reagimet ndaj zgjedhjeve të së dielës së Ivan Duque si president i ri i Kolumbisë do të shikohen nga afër. Republika e Koresë dhe Republika Popullore Demokratike e Koresë do të diskutojnë shkëmbimet sportive. Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut do të fillojë një seancë tre javore në Gjenevë mes thashethemeve që SHBA mund të vendosë të tërhiqet, ndërsa Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të takohet për bisedime mbi Jemenin.

E martë

Në Europë do të ketë më shumë bisedime në nivel të lartë, për t’u takuar me Merkelin presidenti francez Emmanuel Macron do shkojë në Berlin, një përpjekje për të arritur marrëveshje mbi planet për reformën e Bashkimit Europian. Merkel pritet gjithashtu të mirëpresë kryeministrin polak Mateusz Morawiecki, ndërsa kryeministri Tailandez Prayuth Chan-ocha do të fillojë një udhëtim shtatë-ditor në Francë dhe në Mbretërinë e Bashkuar. Forumi i Oslos, një tubim vjetor i ndërmjetësve të paqes nga e gjithë bota, do të ndiqet nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB Antonio Guterres dhe i dërguari i OKB-së për Siri Staffan de Mistura. Mbreti spanjoll Felipe VI dhe Mbretëresha Letizia pritet të takojnë presidentin e SHBA-ve Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë.

E mërkurë

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres do të jetë në Rusi në 70 vjetorin e fillimit të punës së Kombeve të Bashkuara, që është gjithashtu edhe Dita Botërore e Refugjatëve. Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan pritet të zhvillojë mitingje masive përpara zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale të së dielës. Merkel aktualisht është planifikuar të vazhdojë javën e saj me udhëtime në Jordani dhe Liban. Kryeministri i ri malejzian Mahathir Mohamad pritet të njoftojë kabinetin e tij të plotë dhe në Gjeorgji partia në pushtet duhet të paraqesë një kabinet të ri pas dorëheqjes së kryeministrit Giorgi Kvirikashvili.

E enjte

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in, është planifikuar të fillojë një vizitë tre-ditore në Rusi, ku vendi i tij po konkurron në Kupën Botërore si dhe do të zhvillojë bisedime me presidentin Vladimir Putin. Është gjithashtu përvjetori i parë i mbretit saudit Salman duke ngritur djalin e tij Mohammed bin Salman në titullin Princ i Kurorës.

E premte

Ministrat nga Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës apo OPEC, do të takohen në Vjenë në një pikë kyçe për tregun global të naftës, ndërsa një takim i Këshillit të Çështjeve Ekonomike dhe Financiare të BE-së do të mbahet në Luksemburg. Në Londër, do të shënohet 70 vjetori i mbërritjes së anijes Empire Windrush, e cila solli të emigrantët e parë të Karaibeve në Mbretërinë e Bashkuar.

E shtunë

Do jetë një ditë e qetë politike.

E diel

Java politike do të mbyllet me zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare në Turqi, ku Erdogan po kërkon rizgjedhje dhe partia e tij për Drejtësi dhe Zhvillim ose AKP, po përpiqet të mbajë një shumicë në parlament në ato që pritet të jenë zgjedhje me rezultat të ngushtë ndërmjet kandidatëve.


Etiketa:

Bëni një koment