Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Shkon në 201 numri i të vdekurve në një minierë në Turqi

Prizren Post | 07:49 - 14.05.2014

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Një zjarr i shkaktuar nga shpërthimi i një transformatori në një minierë qymyri në Turqinë perëndimore ka vrarë 201 njerëz, tha për gazetarët sot në mëngjes ministri turk i Energjisë Taner Yildiz.

Drejtoria e Koordinimit të Emergjencave dhe Fatkeqësive Natyrore tha se 80 persona të plagosur janë shpëtuar dhe tetë vetë të tjerë shpëtuan pa dëmtime. Turmat u mblodhën rreth operacionit të shpëtimit në errësirë pas-mesnate të mërkurën.

Më parë, Kryetari i Bashkisë Manisa Cengiz Ergun tha CNN Turk se numri i të vdekurve ishte 157.


Etiketa:

Bëni një koment